Trenčín - Tri tipy kam na bike aj s deťmi

Bezpečne a bezproblémovo vyjsť na cesty s menšími deťmi alebo cyklovozíkom nie je na Slovensku jednoduché, preto je potrebné si nájsť vhodnú alternatívu, ktorú človek a technika zvládne s juniorom v závese. Potom už krásnym zážitkom nič nestojí v ceste a vo finále sú spokojní všetci zúčastnení.

Rodinka sa mi koncom roka 2019 rozrástla a už počas očakávania bolo jasné, že cyklovozík bude ďalším spolubývajúcim v našom byte. Počas skorých jarných mesiacov som vyberal ten vhodný vozík práve pre nás, až som nakoniec skončil pri tom najdrahšom, ktorý však papierovo spĺňal všetky naše požiadavky. Hlavne kompaktné rozmery, aby sa zmestil do bytu a odpruženie aj na horšie a náročnejšie cestičky. Hneď v prvej sezóne sme si našli s naším malým bikerom pár overených miest, kam spolu radi a hlavne bezpečne vyrazíme. Dve z nich vieme absolvovať dokonca priamo z pred paneláku.

cyklovylet trencin s detmi skalkajpg

Nová cyklotrasa v Trenčíne

Práve táto trasa je naša obľúbená stálica, pretože sa sem vieme vďaka cyklopruhom bezpečne dostať na bicykli priamo z domu za nejakých 20 minút. Napojenie z centra mesta s cyklovozíkom nie je úplne jednoduché a aby som z toho nerobil zbytočný guláš, cezpoľným návštevníkom by som odporučil parkovanie pri plavárni v Trenčíne odkiaľ je prístup na hrádzu a tým pádom aj novú cyklotrasu už úplne jednoduchý. Stačí nájsť starý železničný most, po ktorom sa dostanete na už spomínaný cyklochodník. Od plavárne vás na most navedie vodorovné značenie a potom už nie je kde zablúdiť a stačí sa len držať nového asfaltu. U nás je obľúbená hlavne prvá časť po kláštor na Veľkej skalke, ktorá na začiatku ponúka pekné výhľady na dominantu mesta a ďalej sa kľukatí okolo Váhu v príjemnom tieni stromov, takže aj v horúcich dňoch je tu stále ešte celkom prijateľná klíma. Bol to aj prvý dokončený úsek takže sme ho využívali od skorej jari, teda hneď od času ako už mohol drobec v závese absolvovať prvé výlety. Z domu to máme tam a späť asi 10 kilometrov, takže maminka si mohla zhruba na hodinku a pol od nás oddýchnuť.

cyklovylet trencin s detmi skalka 2jpg

Po oficiálnom otvorení na MDD 2020,  je možné pokračovať až do Nemšovej, kde sa trasa napája na úsek cez Horné Sŕnie, takmer až po hranicu s Českou republikou. Tu si stačí prejsť zhruba 3km úsek po ceste a už môžete využívať cykloinfraštruktúru našich susedov. Pilne na nej pracujú a po jej úplnom dokončení bude cyklotrasa s názvom Na bicykli po stopách histórie spájať Trenčiansky hrad s hradom Brumov v Čechách. V Pláne je aj napojenie až na známu cyklocestu Bečva, dens im k dokončeniu už veľa nechýba. Pozdĺž trasy sú rozmiestnené oddychové zóny a informačné tabule, ktoré vás oboznámia so zaujímavosťami v okolí. Nie všetky bez problémov navštívite aj s vozíkom, ale minimálne kláštor Veľká skalka sa dá obzrieť, keď biky zamknetev oddychovej zóne pod ním a hore si to aj s deckami vyšlapete napešo. Občerstvenie určite ľahko nájdete v každej obci pozdĺž trasy a teraz v sezóne vídavam pri oddychových zónach aj pojazdné bufety. Síce junior ešte nezvládne celý výjazd až k hraniciam a späť ale aspoň časť trasy so zachádzkou na zmrzlinu si môžte pozrieť na tomto odkaze.

cyklovylet trencin s detmi skalka vah 3jpg

Soblahovská lesná železnica

Druhá v poradí zo súdka „dôjdi z domu“ je u nás práve Soblahovská lesná železnica, kde jediným trošku náročnejším úsekom je príjazd zo sídliska k rozhľadni Dúbravka, kde cestička kopírujúca práve bývalú lesnú úzkokoľajku začína. K rozhľadni vás navedie značka v obci Soblahov. Zaparkovať sa dá napríklad pri cintoríne, ktorý je len kúsok pod rozhľadňou, z ktorej je výborný výhľad na časť Trenčína, Soblahov a okolité hory. Cestička sa neďaľko vnára do lesa, ktorý je zárukou príjemného schladenia aj v letných dňoch. Povrch je už zmesou hliny, štrku, panelky aj starej lesnej asfaltky, takže treba prispôsobiť rýchlosť požiadavkám bezpečnosti a komfortu ratolesti v závese. Náš drobec odchovaný na kočíkovaní po rozbitých sídliskových chodníkoch si pri vibráciach so štrkových ciest úplne hovie a je to pre neho najlepšia uspávanka.

cyklovylet trencin s detmi soblahov zeleznicajpg

Po prvé seriózne stúpanie nad známou cestou Trenčín – Bánovce je to od štartu zhruba 10 kilometrov, čiže aj s návratom k autu sa to dá celé pohodovým tempom zvládnuť do dvoch hodín. Cestou okrem rozhľadne, nájdete aj niekoľko ďalších miest na oddych v podobe lavičiek na posedenie. Na občerstvenie sú tu dve hlavné možnosti, ku ktorým je sa najlepšie dostať od horárne nad Soblahovom, ktorá je aj možnosťou na parkovanie zhruba v polovici trasy. Prvá, ta náročnejšia je do kopca na chatu pod Ostrým vrchom, takže potiahnuť vozík asi 1500 metrov do stúpania s priemerným sklonom cca 10% nebude pre každého. Odmenou pre ratolesti bude detské ihrisko či ohrada so zvieratkami, pre vás to môže byť chladený nápoj alebo niečo pod zub. Ešte malé upozornenie: po tejto ceste na chatu už samozrejme jazdia aj autá.

cyklovylet trencin s detmi soblahov zeleznica 2jpg

Druhá možnosť je od horárne smerom dole, tak ako sme to spravili i my, so zastávkou na občerstvenie v Hostinci u Ondreja. Je to medzi cyklistami veľmi obľúbené miesto, kde si radi doprajú jedno chladené alebo dobrotu z domácej kuchyne. Nevýhodou môže byť, že späť k autu to budete mať ešte pár metrov dokopca. Tiež nám junior nedovolil prejsť celú trasu železnice, ale pri pivku chvíľku ešte predsa len vo vozíčku obsedel, tak náš výjazd si môžte pozrieť tu.

Konečne aj kopček – Kulháň

Osada Kulháň neďaleko známeho jazera Duchonka je síce od Trenčína vzdialená takmer hodinku autom, ale vďaka peknej prírode a možnosti relaxu v tieni lesa, sem mieri aj množstvo cyklistov, takže ani my s cyklovozíkom sme toto miesto nemohli vynechať. Alternatív je tu niekoľko, ale pri našej návšteve sme sa už rozhodli dať si trošku do tela a konečne zdolať i nejaké to stúpanie. Parkovanie je možné priamo na križovatke pri cyklopoludníku na Kulháni, alebo pri neďalekom rybníku. Zelené „Céčko“ nás potom vedie hore dolinou smerom na Panskú Javorinu. Prvý kilometer je na zahriatie v podstate po rovinke, ale potom sa lesná asfaltka slušne postaví a veruže preverí vaše schopnosti potiahnuť náklad aj do poriadneho kopca. V polovici síce trošku povolí, ale aj tak je treba odťahať takmer 7 kilometrov. Ak to aj sami zvládnete, odporúčam pribaliť aj športovo zdatnú maminku, pretože tá naša si cestou hore celkom ponadávala a moc nepomohlo ani keď som jej bike potlačil. Nakoniec to však zvládla, žiaľ asfaltka hore končí, takže zjazd je celkom technický vedený lesnými cestami, takže ani smerom dole ma za výber trasy moc nechválila. Možno sme sa nemuseli striktne držať vyznačenej trasy, pretože podľa mapy by nás aj výrazne lepšie vyzerajúca štrková zvážnica doviedla takmer dole, ale to tiež budem musieť ešte preskúmať. Samozrejme bez manželky, lebo tú tam hore už zrejme nedostanem ????

cyklovylet trencin s detmi kulhanjpg

Každopádne, ak sa už dostanete na križovatku turistických a cyklistických trás Dolné zľavy, kde je aj miesto na odpočinok pri horárni, alebo pár metrov vyššie pri malom jazierku tak máte vyhraté. Odtiaľto sa zveziete zhruba 5 kilometrov miernou dolinou potoka Železnica až k na Duchonku. Ak vás zláka nostalgia zmesi vône piva, vyprážaného syra a opaľovacieho krému, zamierte si to do bufetu v kempe. Ak ste o trošku náročnejší, treba zájsť až k hrádzi, kde je ďalšia reštaurácia s možnosťou oddychu. Naposledy to však okolo vody nešlo, takže si to treba obísť dookola po hlavnej ceste. My sme si to však namierili späť na Kulháň s vidinou chutnej rybičky po náročnom výkone. Je to asfaltová lesná cesta s náučným chodníkom s miernym stúpaním, ktorý približuje všetky zaujímavosti o území, ktorým práve prechádzate. Les je to magický, pripomína krajinu akou sa vidal Ivan z Mrázika do sveta. Nedeľný nátresk nás však zbavil ilúzií o chutnom obede, ale prostredie na oddych je to vinikajúce a zjavne aj tie ryby vedia veľmi dobre pripraviť, keď tam bolo toľko ľudí zo širokého okolia. Pre tých, ktorí nechcú seba a svoju polovičku trápiť náročným stúpaním smerom na Panskú Javorinu, by som teda odporučil vydať sa proti smeru nášho výletu, vychutnať si 4,5 kilomtrový náučný chodník, pridať k tomu ďalších 5 kilometrov dolinou potoka Železnica a s návratom späť na Kulháň to bezproblémov bude ďalší príjemný asi dvojhodinový výlet. Ak by sa vám predsalen málilo, stále je možnosť s vozíkom preskúmať pokračujúce „Céčko“ od smerovníka Dolné zľavy alebo ktorúkoľvek zo zjazdných zvážnic v doline. Tento náš už celkom náročný okruh si môžte pozrieť na tomto odkaze.


cyklovylet trencin s detmi kulhan 2jpg

Toto je zopár miest, ktoré sa nám podarilo prejsť aj so záťažou a čím viac drobec vo vozíku alebo celkovo vonku obsedí, tým sa naše možnosti a výlety rozširujú. Maminka sa snaží pori všetkých svojich bežných povinnostiach zlepšiť aj svoju kondíciu, takže v objavovaní cestičiek, na ktorých sa môžme túlať všetci traja pekne spolu, budeme rozhodne pokračovať.