Spomienky na Talianske cyklojazdy III: Lago di Sauris

Lago di Sauris

Znova sám, keďže chalanov ten včerajšok trošku položil a rozhodli sa stráviť záverečný deň v pokojnejšom duchu. Známy zjazd cyklocestou do Villa Santina a odtiaľ žiaľ hlavnou cestou smerom na mestečko Ampezzo. Nakoniec to nie je až také hrozné, krajnica je širokánska a doprava bola riedka. Z Ampezzo však nie je možné ísť bicyklom priamo k jazeru, pretože je cestou niekoľko dlhších tunelov. Pokračujem ďalej cestou ktorá vedie až na Passo di Mauria, cez ktoré toho roku tiež prechádzalo Giro. Zhruba kilometer za mestom je v ostrej zákrute tradičná rešteurácia s domácou kuchyňou a hneď za ňou odbočka k jazeru cez Passo Pura. Cestička úzka, doprava žiadna, len hustý les a nekonečné serpentíny. Až za polovicou stúpania sa otvárajú nádherné výhľady na hlboké údolie pod vami.


20180511_134156jpg

Počasie sa zhoršovalo a pod vrchom ma stretli už aj prvé kvapky. V sedle som sa moc nezdržiaval, všetko čo sa tam nachádzalo, bolo zatvorené, len pár informačných tabúľ svedčilo o tom, že za dobrého počasia je toto miesto využívané ako východzí bod pre túry na okolité vrcholy.

20180511_115354jpg

Zo sedla je to k jazeru ešte asi kilometer a pol z kopca. Napriek zamračenému počasiu bola smaragdovo zelená voda jazera zasadená do tohto prostredia famózna. Atmosféru tohto miesta ešte umocnili do skaly vysekané tunely a prechod po priehradnom múre, ktorý držal všetku tú vodnú nádheru na uzde.

20180511_125223jpg

Napriektomu, že okolo jazera nebolo ani nohy, tak som si tam vďaka prvému defektu v sezóne chvíľku posedel. Úžasné ticho a pohoda. Mračná sa zavesili na okolité kopce, takže bol čas sa pobrať späť, žiaľ rovnakou cestou ako som sem prišiel. Vo Villa Santina som stretol kamošov, ktorí si dopoludnia struhli rozlúčkovo Zoncolan a spolu sme sa rozodli vyjsť ešte neďaleký Monte Crostis. Počasie však bolo opäť proti a temné mraky nás zahnali na kávičku a koláčik. Chalani s Masters sa v predchádzajúcich dňoch na Crostis vybrali a to z oboch strán, kedže kamenistá cesta pod hrebeňom ho neumožňuje na cesťáku zokruhovať. Výhľady z krajiny svišťov však určiťe stoja za výjazd.

Lago di SaurisPNG

Nakoľko je táto oblasť severného Talianska jednoducho prístupná, je to skvelý tip ako využiť voľno prvých májových týždňov alebo sa ochladiť počas horúceho leta výletom na cesťáku, či horskom biku alebo aj napešo. Talianske služby, jedlo, infraštuktúra, všetko na vysokej úrovni, čiže radi sa k vám pridajú aj rodinný príslušnici, či priatelia. Vrelo odporúčam zaradiť túto oblasť do vášho dovolenkového kalendára na tento rok, možno sa tam stretneme